Апеляційна скарга складається для оскарження рішення суду, що не набрали законної сили. У теорії процесуального права існує ділення апеляції на повну і неповну. При повній апеляції справа переглядається в повному об’ємі. Дослідження матеріалів справи розпочинається з початку, за правилами, передбаченими для суду першої інстанції. При неповній апеляції справа переглядається тільки по аргументах апеляційної скарги.
В порядку апеляційного провадження вищестояща судова інстанція проводить перевірку рішення нижчестоящого суду, після чого або затверджує оскаржене рішення, або, відмінивши його, виносить нове. При апеляції переглядається рішення суду не з окремих процесуальних питань, а по суті усієї справи в цілому.
Право на подання апеляційної скарги мають сторони і інші особи, що беруть участь у справі, – позивач, відповідач, треті особи, а також особи, права і інтереси яких могли бути ущемлені рішенням суду першої інстанції.
Якщо Ви вважаєте рішення суду незаконним, то без сумнівів слід подавати апеляційну скаргу і боротися за свої права.
Скласти апеляційну скаргу можна самому, використавши зразок, або доручити її складання юристові.
Апеляційна скарга має бути правильно оформлена, інакше вона може бути не прийнята судом до розгляду.
При поданні скарги дуже важливе значення має термін її подання. Як правило, терміни подання апеляційних скарг дуже короткі: від 3-х до 15-ти днів у кримінальних справах і від 5-ти до 10-ти днів у всіх інших справах залежно від виду і суті судового рішення.
Пропуск терміну на апеляційне оскарження є підставою для відмови в розгляді апеляційної скарги. В той же час, пропущений з поважних причин термін може бути відновлений апеляційним судом. Не рекомендується затягувати з оскарженням, оскільки окрім проблем з самим рішенням, з’являється ще і зайва проблема з відновленням терміну.