Приймальні комісії просто «завалені» документами абітурієнтів із червоними дипломами, золотими медалями, перемогами в олімпіадах та іншими досягненнями. Але як вибрати серед тисяч анкет тих, хто дійсно гідний вступити?

У цій статті ми подивимося на світ “вступу” очима тих, хто ухвалює це рішення. І ви дізнаєтеся, як написати мотиваційний лист, який не загубиться серед інших.

Приклади мотиваційних листів українською мовою

Приклади мотиваційних листів 1

 

Приклади мотиваційних листів російською та англійською мовами

Мова Спеціальність Ступінь Університет Посилання
Англійська Медицина (Нейробіологія) Бакалавр Brown University Brown University
Англійська Інженерія Бакалавр Caltech Caltech
Англійська Біология Бакалавр Cornell University Cornell University
Англійська Телекомунік. технології Магістр MIT MIT
Англійська Інженерія Магістр Harvard University Harvard University
Англійська Право Магістр London School of Economics London School of Economics
Англійська Медицина Магістр University of Oxford University of Oxford
Англійська Менеджмент MBA Harvard Business School Harvard Business School
Російська Економіка Бакалавр Charles University in Prague Charles University in Prague
Російська Енергетичний менеджмент Магістр Московський енергетичний інститут Московський енергетичний інститут

Це не просто

“Мотиваційним листом можна реабілітувати себе (за наявності недоліків) або знищити всі шанси на вступ” – Рут Міллер, голова приймальної комісії Школи громадських і міжнародних відносин ім. Вудро Вільсон.

Мотиваційний лист – це найважливіший документ у заяві абітурієнта. Інші папери не зможуть так розповісти про вашу особистість, як мотиваційний лист. У кілька сотень слів потрібно вмістити свої інтереси та досягнення, мрії та надії. Це непросто, але важливо, тому що показує вашу унікальність. Її демонстрації не завадить навіть невисокий рівень мови чи незначні здобутки.

На що чекає приймальна комісія?

Приймальна комісія хоче отримати уявлення про особистість. Що характеризує вашу індивідуальність? Амбіції? Почуття гумору? Самокритичність? Уява? Товариськість? Це вам і доведеться з’ясувати під час підготовки мотиваційного листа.

На підтвердження наводимо слова представників провідних американських університетів:

“Для мене найважливіше дізнатися про те, чого ми не очікуємо. Немає якоїсь магічної формули для вступу, немає вірних відповідей”. – Боб Аліг, голова приймальної комісії MBA Школи Уортона, Пенсільванський університет.

“Кандидати роблять помилку, коли намагаються написати щось, що, на їхню думку, сподобається приймальній комісії. У спробі передбачити, вони ризикують збитися з правильного шляху”. – Альберт Тернбулл, член приймальної комісії юридичної школи Університету Вірджинії.

“Нам потрібні чесність (наскільки ми можемо її розпізнати), простота, прямолінійність”. – Доктор Ендрю Франц, голова приймальної комісії медичної школи Університету Колумбія.

“Від сторінок має віяти життям, це має бути історія, яку могли написати тільки ви”. – Лінда Міган, член приймальної комісії Бізнес-школи Університету Колумбія.

Цікава історія, написана живою мовою — головна вимога, на якій наполягають фахівці. Через мотиваційний лист професора хочуть дізнатися, які цілі переслідують майбутні студенти, чого бажають досягти в житті, як можуть бути корисні своєму університету та суспільству загалом. Не потрібно хитрувати та плутати читача хитромудрими формулюваннями, будьте собою. Думки при цьому потрібно постаратися виразити якомога яскравіше, оскільки про вас розповідатимуть лише слова…

Точніші рекомендації описав Вінс Готера, професор англійської мови та літератури, з Університету Північної Айови.

На його думку, мотиваційний лист має показати абітурієнта як людину:

  1. Пристрасно зацікавленого у навчанні. Зробити це можна на початку листа за допомогою «гачка»;
  2. Грамотного. Це видно з володіння мовою, зокрема стилістиці та структурі мови;
  3. Добре підготовленого академічно. Це можна показати за допомогою спеціальних термінів, що відображають компетентність автора, або за допомогою прямого переліку досягнень. І пам’ятайте – краще не використовувати термін, ніж використовувати його неправильно!
  4. Здатного впоратися із завданнями університету та закінчити програму вчасно, що можна підтвердити досвідом подолання проблем та успішністю;
  5. Готового до співпраці з професорами та іншими студентами, тобто комунікабельною. Цей пункт не є першочерговим, але стане перевагою;
  6. Потенційно видатного представника цього університету у професійній сфері, що логічно може випливати з поточних успіхів заявника, а також того, як студент відгукується про попередній навчальний заклад.

Це великий обсяг інформації, який необхідно вмістити всього в декількох сотнях слів, тому варто уважно підходити до кожного пункту. Не потрібно описувати їх у тому порядку, в якому вони стоять у списку університету. Їх можна вільно комбінувати та переміщати. Головне — створити легкий для прочитання, логічний та зв’язковий текст.