Заробітною платою вважається грошова винагорода, яку працедавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. В день звільнення працівникові повинен бути повністю виданий розрахунок по заробітній платі, включаючи оплату праці за останній день роботи, відпускні за невикористані дні відпустки.

Трудове законодавство України передбачає відповідальність працедавця за затримку заробітної плати. Затримка розрахунку з працівником при звільненні тягне обов’язок працедавця провести на користь працівника виплату середнього заробітку за весь час затримки.

Крім того за порушення працедавцем встановлених термінів виплати заробітної плати в обов’язковому порядку нараховується і виплачується працівникові компенсація за несвоєчасну виплату заробітної плати у випадку затримки виплати заробітної плати на один і більше календарних місяців.

Як діяти, щоб змусити працедавця виплатити заборгованість по зарплаті?

Для цього треба скласти позовну заяву про стягнення заборгованості по заробітній платі і звернутися до суду. Заява подається до суду або за місцем реєстрації(прописки) працівника, або за місцем реєстрації юридичної особи підприємства.

Існують 2 види стягнення заборгованості по зарплаті – в порядку наказового або позовного провадження. При цьому наказове провадження є пришвидшеною і спрощеною процедурою.

Розгляд справи в порядку позовного провадження передбачає виклик сторін до суду, де в ході судових засідань сторони даватимуть пояснення і надаватимуть докази своєї правоти.

Слід зауважити, що в порядку наказового провадження можна стягнути тільки саму невиплачену зарплату. Адже, крім усього іншого, у разі затримки виплати зарплати працівник має право на виплату компенсації втрати частині заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги.

Для стягнення боргу спочатку треба письмово зажадати на підприємстві розрахунок заборгованості із заробітної плати. Цей розрахунок потрібний, щоб підготувати позовну заяву до суду. Лист з вимогою про видачу розрахунку необхідно або особисто віднести і зареєструвати на підприємстві, або послати поштою рекомендованим листом з повідомленням. Також треба витребувати копії наказів про прийом на роботу і про звільнення (якщо працівник звільнений), копію трудової книжки (якщо вона знаходиться на підприємстві).

Після цього, отримавши розрахунок заборгованості і інші документи, треба подати заяву до суду про видачу судового наказу про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, до якого необхідно додати усі підтверджуючі документи (в т.ч. розрахунок).

Далі суд або видасть наказ про стягнення заборгованості із заробітної плати, або відмовить в прийнятті заяви. У разі відмови у вас залишиться право знову звернутися до суду, але вже в порядку позовного провадження. Також тільки в порядку позовного провадження можливе стягнення заборгованості по зарплаті, якщо підприємство відмовилося видати довідку з розрахунком заборгованості і інші документи. В цьому випадку до суду подається позовна заява, де розрахунок заборгованості робиться самим позивачем (працівником), виходячи з суми заробітної плати, встановленої в наказі про прийом на роботу або в трудовому договорі. А суд зажадає розрахунок заборгованості і інші документи у підприємства вже в ході процесу.

Крім того, за затримку виплати заробітної плати існує адміністративна і кримінальна відповідальність.

1 Позовна заява про стягнення компенсації за невикористану відпустку, заборгованості по заробітній платі та компенсації заборгованості середнього заробітку за час затримки заробітної плати
2 Позовна заява про стягнення заборгованості по заробітній платі
3 Позовна заява про стягнення нарахованої, але невиплаченої заробітної плати, середнього заробітку за час затримки розрахунку, компенсації втрати частини зарплати в зв’язку з затримкою термінів її виплати та виплати компенсації відповідно умовам контракту
4 Позовна заява про стягнення недорахованої заробітної плати
5 Позовна заява про стягнення заробітної плати, невиплаченої при звільненні працівника
6 Позовна заява про стягнення заробітної плати за роботу у вихідні дні